تعریف شهرداری

شهرداری به ناحیه ای اطلاق می شود که در آن یک انجمن مربوط به شهر، دارای صلاحیت اعمال قدرت سیاسی بوده و خدمات دولتی محلی را مانند فاضلاب، پیش گیری از جرم و جنایت و خدمات آتش نشانی به عموم ارائه می دهد. تعریف کلی شهرداری در ایران این است که شهرداری موسسه ای عمومی، غیر دولتی و مستقل است که به موجب قانون در شهرها تشکیل می شود و عهده دار امور محلی و اداره خدمات به شهروندان و سکنه شهری می باشد.به موجب ماده 3 قانون شهرداری ،شهرداری شخصیت حقوقی مستقلی دارد.

کمیسیون های شهرداری

هرچند که نهاد شهرداری جزء موسسات دولتی محسوب نمی شود ولی با توجه به وظایفی که قانون بر عهده شهرداری محول کرده است و واگذاری اختیارات قانونی جهت تضمین حقوق متقابل مردم و شهرداری چهار کمیسیون مهم برای رسیدگی به مسایل و مشکلات پیش بینی شده است که از جمله آن هاعبارتند از :

کمیسیون مندرج در ماده ۸ قانون نوسازی

کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها

کمیسیون ماده ۷۷

کمیسیون ماده ۱۰۰

کمیسیون مندرج در ماده ۸ قانون نوسازی

اعتراضات راجع به ممیزی در مورد اختلاف مساحت اراضی و مستحدثات و محل وقوع ملک و تطبیق مشخصات ملک با ضوابط موضوع ماده 4 اعلام شده از طرف شهرداری در شهرهای مشمول ماده 2 این قانون و همچنین رسیدگی به اعتراضات راجع به ارزیابی املاک و حقوق کسب و پیشه و میزان آن مربوط به اجرای طرحهای نوسازی و اصلاح و توسعه معابر در کلیه شهرداریهای کشور در کمیسیونی مرکب از سه نفر افراد محلی بصیر و مطلع در تقویم املاک که یکنفر آن از طرف انجمن شهر و یکنفر از طرف رئیس دادگاه شهرستان و یکنفر از طرف وزارت کشور تعیین می شود، بعمل خواهد آمد. تصمیم اکثریت اعضاء کمیسیون در این مورد قطعی و لازم الاجراء است و رسیدگی به سایر اختلافات ناشی از اجرای این قانون منحصراً در صلاحیت کمیسیون رفع اختلاف موضوع ماده 77 قانون شهرداری می باشد.

کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها

از وظایف کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری جلوگیری از ایجاد و تاسیس تمام اماکنی است که موجب بروز مزاحمت برای ساکنان می شود یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست و شهرداری مکلف است از تاسیس کارخانه‏ها، کارگاه‏ها، گاراژهای عمومی و تعمیرگاه‏ها و دکان‏ها و همچنین مراکزی که مواد محترقه می‏سازند و اصطبل چارپایان و مراکز دامداری و به‏طور کلی تمام مشاغل و کسب‏هایی که ایجاد مزاحمت و سروصدا کنند یا تولید دود یا عفونت یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند و در تخریب کوره‏های آجر و گچ و آهک پزی و خزینه گرمابه‏های عمومی که مخالف بهداشت است با رعایت مقررات مرتبط اقدام نماید و با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‏های اماکن و کارخانه‏ها و وسایط نقلیه از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری نماید

کمیسیون ماده 77

در کمیسیون ماده 77 رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض به کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور ، دادگستری و شورای اسلامی شهرارجاع می شود. همچنین بدهی‏هایی که طبق تصمیم این کمیسیون تشخیص داده شود طبق مقررات اسناد لازم الاجرا و به‏وسیله اداره ثبت قابل وصول است و اجرای ثبت مکلف است بر طبق تصمیم کمیسیون مزبور به صدور اجراییه و وصول طلب شهرداری مبادرت نماید. در نقاطی که سازمان قضایی نباشد رئیس دادگستری شهرستان یک نفر را به نمایندگی دادگستری تعیین می‏نماید و در غیاب انجمن شهر انتخاب نماینده‌ انجمن از طرف شورای شهرستان به عمل خواهد آمد.

تصمیم کمیسیون ماده 77 قطعی است.

کمیسیون ماده 100

کمیسیون ماده 100 بیان می نماید که مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند. شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشدجلوگیری نماید. کمیسیون پس از وصول پرونده به ذی‏نفع اعلام می‌نماید که طی 10 روز توضیحات خود را به صورت کتبی ارسال نماید.

در مواردی که شهرداری از ادامه‌ احداث ساختمان بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می‌کند، مکلف است حداکثرطی یک هفته از تاریخ جلوگیری، موضوع را در کمیسیون مذکور مطرح نماید، در غیر این صورت کمیسیون به تقاضای ذی‏نفع به موضوع رسیدگی خواهد کرد.در صورتی که تصمیم کمیسیون بر قلع تمام یا قسمتی از بنا باشد مهلت مناسبی که نباید از دو ماه تجاوز کند، تعیین می‌نماید.

در مواردی که شهرداری مکلف به جلوگیری از عملیات ساختمانی است و دستور شهرداری اجرا نشود می‌تواند با استفاده از مأموران اجرائی خود و در صورت لزوم مأموران انتظامی برای متوقف ساختن عملیات ساختمانی اقدام نماید.

توضیحات مختصری از امور ضروری مربوط به شهرداری جهت مطالعه بیشتر شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

ابطال جواز ساختمانی

اراضی فاقد کاربری مسکونی

الزام به صدور پایان کار

تخلفات ساختمانی

تغییر کاربری اراضی

حق مرغوبیت

شکایت از شهرداری

عوارض قانونی

گواهی عدم خلافی

وظایف شهرداری

موسسه حقوقی پاد آماده ی ارائه ی مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تمامی زمینه ها می باشد. با توجه به تخصصی بودن این امور  و کمیسیون های مربوط به آن شما عزیزان می توانید با وکلا و مشاورین مجرب و متخصص موسسه حقوقی پاد مشورت نمایید واطلاعات لازمه رااز ما دریافت نمایید.

برای مشاوره حقوقی آنلاین به کانال تلگرام موسسه حقوقی پاد مراجعه نمایید. برای اطلاع بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی پاد با ما تماس بگیرید.