03 مارس 2019

مشاوره حقوقی ایجاد یک شرکت در ایران توسط غیر ایرانیان

در این مقاله راجع به مشاوره حقوقی ایجاد یک شرکت در ایران توسط غیر ایرانیان با شما گرامیان سخن می گوییم.

موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آیا امکان ثبت نام یک شرکت با مالکیت کامل توسط یک خارجی در ایران وجود دارد؟ آیا شما به یک شریک ایرانی نیاز دارید تا این کار را انجام دهید؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ هایتان را پیدا کنید.

با توجه به برخی محدودیت های ناعادلانه در سال های اخیر، ایران از بسیاری از فرصت های تجارت بین المللی کنار گذاشته شده است. توافق نامه JCPOA و لغو برخی از محدودیت ها نشان دهنده توانایی قابل توجه ایران برای تبدیل شدن به بخش مهمی از تحولات منطقه ای و بین المللی در زمینه هایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، بازار انرژی (هر دو سوخت فسیلی و انرژی پاک)، معدن و حمل و نقل. منابع انسانی بسیار تحصیل شده ایران یکی دیگر از توانایی های آنها است.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

در این نقش جدید، برخی از سؤالاتی که اغلب پرسیده می شود این است که چگونه غیر ایرانیان در عرصه ی کسب و کار ایران کار می کنند؟ آیا امکان ایجاد یک شرکت در ایران تنها توسط یک خارجی وجود دارد؟ آیا ما باید یک شریک ایرانی در شرکت ما داشته باشیم؟

مشاوره حقوقی ایجاد یک شرکت در ایران توسط غیر ایرانیان  مشاوره حقوقی ایجاد یک شرکت در ایران توسط غیر ایرانیان pad10

مشاوره حقوقی ایجاد یک شرکت در ایران توسط غیر ایرانیان

 انواع سازه های تجاری در ایران

در این مقاله، من به این پرسش ها پاسخ خواهم داد، اما اولا لازم به ذکر است که با توجه به محدودیت های تجاری ناعادلانه که در چهار دهه گذشته به ایران اعمال می شود، جای تعجب نیست که نهادهای قانونی یک مکانیزم دفاعی را بدست آورند.

حتما مطالعه شود
مشاوره حقوقی تغییر استراتژی شرکت تجاری

این مکانیزم از قوانین قانون اساسی آغاز شد تا مردم را از یک تجربه نامطلوب دیگری محافظت کند. این توضیح می دهد که موضع گیری شدید قوانین مربوط به شرکت های خارجی در مراحل اولیه، اما در طول زمان از طریق به دست آوردن اعتماد، راحت تر برای انجام فعالیت تجاری منصفانه در ایران آسان تر و ایمن تر می شود. این همچنین ابهام قوانین و مقررات را توضیح می دهد که حتی برای یک وکیل کسب و کار با تجربه هم توضیح می دهد.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اول: ایجاد شرکت برای خارجی ها

حقوقی و وضعیت فعلی

1- قانون اساسی: طبق اصل 81 قانون اساسی ایران: “کاملا ممنوع است که به خارجیان حق ایجاد شرکت ها یا مؤسسات در زمینه های تجاری، صنعتی و کشاورزی، و همچنین در معادن و بخش خدمات” .

اصل فوق الذکر، حق، اما امتیاز را ممنوع نمی کند. به عبارت دیگر، خارجی ها حق تشکیل یک شرکت در ایران را دارند تا زمانی که امتیاز نداشته باشند. البته، برای تأیید این تفاوت، یک دهه برای تشکیلات قانونی گذشت، اما در نهایت اتفاق افتاد.

علاوه بر این، در قانون تجاری و قانون ثبت شرکت، نیازی نبود که بنیانگذاران یا سهامداران شرکت از یک ملیت ایرانی باشند، اما برای خارجی ها ممنوعیت ایجاد شرکتی که 100 درصد از سهام آن غیر ایرانی بودند، ممنوع است. تا سال 2002، اگر یک خارجی خواستار ایجاد یک شرکت در ایران باشد، مجبور بود با اتباع ایرانی مشارکت کند و سهم او نباید بیش از 49 درصد از سهام یا سرمایه شرکت را تجاوز کند.

حتما مطالعه شود
مشاوره حقوقی قوانین کسب و کار

2- قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی: این قانون در تاریخ 10 مارس 2002 تصویب شد. این قانون دارای مقررات پیچیده در مورد سرمایه گذاری خارجی است، اما مقررات مربوط به ثبت شرکت در این بیانیه خلاصه می شود: ایجاد یک شرکت که در آن 100 درصد متعلق به به غیر از شهروندان فقط برای خارجیانی که قرارداد سرمایه گذاری با سازمان سرمایه گذاری اقتصادی و کمک های فنی ایران دارند، امکان پذیر است.

در این مرحله دو راه برای یک خارجی ایجاد یک شرکت در ایران وجود دارد: یکی با شرکت در یک ملت ایرانی است که خارجی نمی تواند بیش از 49 درصد از سهام شرکت داشته باشد. و دو، با امضای قرارداد سرمایه گذاری با دولت ایران از طریق سازمان سرمایه گذاری کمک اقتصادی و فنی ایران. در این نوع، این خارجی می تواند یک شرکت ایجاد کند که در آن 100 درصد شرکت متعلق به خود است.

از انطباق این قانون تا تقریبا یک دهه بعد، اداره ثبت شرکت ها از این شخص خارجی برای ایجاد این شرکت خواسته است: 1- قرارداد سرمایه گذاری با سازمان دولتی 2- یک یا چند اتباع ایرانی به عنوان شرکای در شرکت. این روند برای یک دهه تا زمانی که مقررات دیگری تصویب شد اعمال شود.

3- مقررات شماره 89/01/34624: طبق این مقررات: الف) بر اساس وضعیت قانونی فعلی، اتباع خارجی اجازه تاسیس یک شرکت با 100 درصد مالکیت را دارند. ب) وزارت کار از صدور و تمدید اقامت شغلی برای خارجیانی که در ایران شرکت کرده اند، صرف نظر از درصد مالکیت، رسیدگی می کند.

این مقررات در سال 2010 تصویب شد. از این تاریخ، خارجیان می توانند بدون داشتن مشارکت ملی ایرانی و یا سرمایه گذاری یک شرکت در ایران با 100 درصد مالکیت ایجاد کنند.

مقررات به عنوان یک قانون قدرتمند نیست، اما بعد از این مقررات، هیچ سند قانونی وجود ندارد که به وضوح بیان می کند که ایجاد یک شرکت برای خارجیانی با 100 درصد مالکیت مجاز است. با وجود این واقعیت، هر قانونی که پس از این مقررات به تصویب رسید، بر این فرض استوار است که برای خارجی ها اجازه ایجاد یک شرکت با 100 درصد مالکیت را می دهد.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

حتما مطالعه شود
وکیل جرایم رایانه ای

نکات خلاصه و عملی

خارجی ها می توانند یک شرکت را در ایران تاسیس کنند این شرکت به عنوان ایرانی محسوب می شود. ملیت سهامداران هیچ تاثیری بر ملیت شرکت ندارد.
خارجی ها همچنین می توانند یک شرکت با مشارکت شهروندان ایرانی ایجاد کنند.
ایجاد شرکت برای خارجی ها از قانون اساسی و قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی حمایت می شود. این بیانیه به این معنی است که مقامات به محدودیت های زیر توجه خواهند کرد:
محدودیت در مورد قانون اساسی: همانطور که در پاراگراف دوم ذکر شده، آن نباید امتیاز باشد. این پیش فرض دارای توضیحات قانونی زیادی است که لازم نیست به ذکر بسپارید زیرا به احتمال زیاد این اتفاق می افتد. نمونه هایی از کارتل ها و دیگر ساختارهای ضد رقابت هستند.
محدودیت های مربوط به قانون حمایت و سرمایه گذاری خارجی: این قانون در مورد ترویج سرمایه گذاری خارجی است. سرمایه گذاری خارجی در این قانون عبارت است از: هر گونه سرمایه گذاری مانند پول نقد و یا تجهیزات و یا مالکیت معنوی که دارای منشاء خارجی است.
چه مفهومی داره؟ این بدان معنی است که یک خارجی که می خواهد یک شرکت در ایران بسازد نمیتواند از مالکیت ایران خود به عنوان پایتخت شرکت استفاده کند.

یکی دیگر از محدودیت های این قانون مربوط به تعداد کلی شرکت های خارجی در زمینه های خاص فعالیت یا صنایع خاص است. این تعداد کلی نیز بعید است اتفاق بیفتد و براساس اطلاعات سالیانه این شرکت ها توسط اداره ثبت شرکت و سازمان سرمایه گذاری اقتصادی و فنی ایران تهیه شده است.

حتما مطالعه شود
مشاوره حقوقی جنبه های قانونی و روش ایجاد یک شرکت در ایران

روند ثبت نام در هر مورد متفاوت است.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دوم: شعبه و نماینده شرکت های خارجی

سابقه حقوقی و وضعیت کنونی

1- ثبت نام شعبه و نماینده شرکت سهامی عام: این قانون در تاریخ 12 نوامبر 1997 تصویب شد و تنها یک مقاله است: “شرکت های خارجی که از نظر قانونی در کشور خود ثبت نام کرده اند، اقدام عملی متقابل می توانند در ایران کار کنند طبق قوانین و مقررات ایران “.

2- مقررات: قانون فوق دارای مقرراتی است که شرایط و روند را اعلام می کند.

طبق ماده شماره 1 این مقرره: “شرکت های خارجی می توانند یک یا چند شاخه را در ایران برای یک یا چند فعالیت زیر ایجاد کنند:

پس از فروش خدمات برای شرکت مادر.
اعمال مرحله اجرائی قراردادهایی که بین اتباع ایرانی و شرکت مادران به تصویب رسیده است.
محاسبه سرمایه گذاری در ایران از طرف شرکت مادر.
افزایش صادرات غیر نفتی در ایران.
همکاری با شرکت های ایرانی برای کار در کشورهای دیگر.
خدمات فنی و مهندسی و انتقال تکنولوژی.
VII انجام هر گونه فعالیت تجاری دیگر که نیازمند اجازه دولت است مانند حمل و نقل، بیمه و بازاریابی “.
3- نماینده: شرکت های خارجی می توانند دفتر نمایندگی را در ایران تاسیس نمایند. یک نماینده یک فرد ایرانی یا یک شرکت حقوقی است که دارای قرارداد نمایندگی است. نماینده مسئول فعالیت های مربوط به قرارداد است.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

حتما مطالعه شود
قرارداد مشارکت در ساخت

نکات خلاصه و عملی ثبت شرکت در ایران

شرکت های خارجی می توانند یک شعبه و نمایندگی در ایران ایجاد نمایند.
شاخه دارای شخصیت مستقل قانونی نیست شاخه ای تحت عنوان و مسئولیت شرکت مادر است.
یک نماینده تنها می تواند یک فرد ایرانی یا یک شرکت حقوقی ایران باشد که دارای قرارداد نمایندگی است. نماینده مسئولیت مشترک و جداگانه ای با شرکت مادر دارد.
سند زیر باید به اداره ثبت شرکت ارسال شود: برای ایجاد یک شعبه:
مقررات و مقررات سازمانی شرکت.موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آخرین گزارش مالی

گزارش شامل فعالیت شرکت، دلایل ایجاد یک شاخه، انواع و دامنه قدرت شاخه، محل، ارزیابی نیروی انسانی ایران و غیر ایرانی و منابع مالی برای مدیریت شاخه.
اشخاص یا سازمان های ایرانی که می خواهند یک نمایندگی را برای یک شرکت خارجی ثبت کنند، باید اسناد زیر را به دفتر ثبت شرکت ارسال نمایند:
قرارداد نمایندگی
اسناد شناسایی مانند گواهی تولد برای افراد و مقررات برای اشخاص.
تجربه کاری در زمینه های مربوط به قرارداد نمایندگی.
اساسنامه شرکت مادر.
یک گزارش از فعالیت شرکت و دلایل ایجاد یک دفتر نمایندگی.
آخرین گزارش مالی شرکت مادر.
یک درخواست کتبی برای وزارت مربوطه.

موسسه حقوقی پاد متشکل از تیم تخصصی کارشناسان حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری در محدوده نیاوران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شما عزیزان می باشد.وکلای متعهد موسسه حقوقی پاد در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری دعاوی شما را متبحرانه پیگیری خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.